Památky a zajímavosti

Hlavní náměstí v Krakově – Krakovský rynek

Hlavní náměstí v Krakově, v polštině známé jako Rynek Główny, je nejhlavnějším bodem Krakovského starého města. Toto obrovské náměstí o rozměrech 200 krát 200 metrů je největším středověkým náměstím v Evropě a jedním z největších na světě. Můžete zde najít ukázkovou středověkou architekturu, restaurace, bary, hotely ale i některé z hlavních památek města.

hlavní náměstí krakov

Historie hlavního náměstí v Krakově

Náměstí bylo postaveno v roce 1257, a jeho hlavní podstatou byl obchod a společenské události. Původně bylo toto náměstí plné malých stánků ve kterých se prodával zboží. Teprve později, polský král Kazimír III. Velký dal postavit radnici a také krásnou budovu v renesančním slohu s názvem Sukiennice.

Hlavní náměstí bylo místem velkých ceremonií a oslav, ale také veřejným místem kde se konaly popravy vězňů. Přes náměstí vedla Královská Cesta, po které chodili diplomaté na návštěvy do Krakovského hradu Wawel.

Mezi významné historické oslavy patří například oslava Jana III. Sobieskeho v roce 1683, kdy oslavoval výhru nad Turky po slavné bitvě u Vídně.

Během okupace nacistickým německém bylo hlavní náměstí přejmenováno na náměstí Adolfa Hitlera a některé památky na náměstí byly zničeny, jako například socha Adama Mickiewicze. Tu pak s ostatními památkami po okupaci zrekonstruovali.

náměstí krakov Krakovský rynek

Od roku 1978 patří hlavní náměstí pod seznam světového dědictví UNESCO jako součást Krakovského starého města.

V roce 1980, se kvůli politickému napětí v komunistickém svazu a zavedení stanného práva v zemi na omezení svobody, upálil polský válečný veterán Walenty Badylak. Dnes náměstí slouží jako turistická atrakce a jako místo různých událostí.

Památky na hlavním náměstí Rynek Główny

Tržiště Sukiennice

Hlavním lákadlem hlavního náměstí v Krakově je tržiště Sukiennice postavené v dobře renesance. V tomto tržišti si dnes můžete koupit hlavně suvenýry nebo jantarové šperky.

Radniční věž

Dalším lákadlem náměstí je radnice, ze které se dnes zachovala pouze jedna věž. Radniční věž vysoká 70 metrů je důležitou součástí historie města. Během let byla hodně krát měněna a rekonstruována.

Zajímavostí je, že je věž nakloněna půl metru, za což může silná bouře v roce 1703. Z věže můžete vidět jedinečný výhled na hlavní náměstí, ale i na celé město Krakov.

Uvnitř věže se rovněž nacházejí místnosti vybavené v gotickém stylu a staré fotografie hlavního náměstí. Vnitřek věže je přístupné veřejnosti od března do prosince.

Kostely v Krakově

Hlavní náměstí je obklopeno starými kostely a historickými městskými domy které mají vlastní název „Kamienica„.

Nejznámějším kostelem je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je zajímavý svým zabarvením do červena.

Dalším známým kostelem je kostel sv. Vojtěcha, jehož základy jsou pravděpodobně jednou z nejstarších staveb v Krakově. Tento kostel byl více krát přebudován a mnohé části byly postupně dostavěné, dokud dosáhl dnešní podobu.

Zajímavostí je, že vchod do kostela je dnes asi o dva metry vyše než původně, protože se úroveň náměstí mezi třináctým a sedmnáctým stoletím zvýšila.

hlavní náměstí krakov

Co dělat na hlavním náměstí v Krakově?

Mezi nejoblíbenější aktivity kromě památek patří hlavně navštívení tradičních restaurací kde si můžete pochutnat na polských i zahraničních specialitách. Také si v létě můžete na terasách barů vychutnat polské pivo ve společnosti domácích i turistů.

V zimě jsou hlavním lákadlem náměstí Krakovské Vánoční trhy. Kromě těchto klasických aktivit si také podívejte kalendář událostí podle toho, kdy se Krakov rozhodnete navštívit.

Hlavním místem všech důležitých událostí je většinou právě Krakovské hlavní náměstí.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.com team – Your Krakow Experts

One Comment

  1. Docela dobře napsané základní, velmi stručné informace o Hlavním náměstí. Jsou tam sice chybičky v jazyku českém, ale to jsou detaily.
    Chtěl bych, aby čtenáři hlavně věděli, že nejstarší kostelík v Krakově – kostel sv. Vojtěcha, je o 2 m NÍŽE pod úrovní okolního náměstí a dalších staveb – úroveň náměstí byla časem o cca 2 m zvýšená navážkou….a už tak zůstala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button