Památky a zajímavosti

Podgórze

Podgórze je název bývalé části Krakova, která je dnes rozdělena do více menších čtvrtí. Kvůli své rozloze nabízí rozličné zážitky. Můžete se zde vybrat kvůli staré části, ve které je například fabrika Oskara Schindlera nebo památníky pro oběti nacismu. Zajímavá je také moderní část nebo krajní část Krakova využívána k odpočinku v přírodě.

Podgórze

Co navštívit v městské části Podgórze?

Nejlepší je začít dvěma nejhlavnějšího náměstími. První náměstí s názvem „Rynek Podgórski“ má příjemnou atmosféru a můžete zde nalézt například nádherný kostel sv. Josefa.

Druhé náměstí se nese v smutnější duchu, protože je na něm pomník pro oběti z nacistického ghetta. Toto náměstí se dnes nazývá „Plac Bohaterów Getta„. Pak se můžete projít po josefínského ulici.

Na této ulici se nacházejí budovy s malými štítky, na kterých je popsáno jaký účel měly jednotlivé budovy během okupace.

V městské části Podgórze také můžete najít zachovánou zeď, která sloužila jako hranice ghetta.

Neodmyslitelnou součástí je hlavně fabrika Oskara Schindlera, v níž se dnes nachází historické muzeum města Krakov, a také muzeum současného umění v Krakově.

Nedaleko od těchto míst se nachází nejmodernější část města Krakov – Zabłocie. V minulosti zde stálo mnoho fabrik které dnes již nefungují, a právě proto se rekonstruují do zajímavých moderních podob.

Pokud v rušném Krakově hledáte trochu ticha a odpočinku, můžete zajít do části zvané Krzemionki. Přírodní část města nabízí vyvýšení a výhledy na Podgórze, ale i na celý Krakov. Toto místo je hodné poznávání, nachází se zde například televizní věž, ale i zbytky nacistického koncentračního tábora.

Výhodou této městské části je i to, že jde téměř přes půl města podélně podél řeky Visla. Můžete se tedy projít u vody a projít si významné mosty, které spojují dvě části Krakova.

Vedle řece se dostanete na místo zvané Manggha Centrum. Bylo postaveno kvůli iniciativě polského režiséra Andrzeje Wajdy, který byl oceněn Oscarem. Toto místo je postaveno japonským architektem, a uvnitř probíhají události a výstavy zaměřené na japonskou kulturu.

Podgórze Krakov

Nemalou výhodou čtvrti Podgórze je to, že ji ještě zcela neobjevili turisté. Můžete tu proto zažít autentickou atmosféru města Krakov.

Vznik městské části Podgórze

Podgórze vzniklo během Rakousko-uherské vlády Josefa II., jako samostatné město. Jak se blížil rozpad Rakousko-Uherska, město Podgórze zabíralo asi jednu pětinu tehdy obývaného Krakova.

Proto se po první světové válce, potom jak vzniklo samostatné Polsko, město přičlenili ke Krakově a bylo klasifikováno jako městská část.

Druhá světová válka

Druhá světová válka byla pro Podgórze, jakož i pro celý Krakov nejtragičtějším obdobím. Právě zde vzniklo židovské ghetto, do kterého byli přemístěni židé ze čtvrti Kazimierz.

Z tohoto místa byly mnozí židé převezen do koncentračních a pracovních táborů. Ghetto bylo zcela přelidněné, protože Němečtí nacisté přemístili Židy do mnohem menší oblasti, jako byla ta v níž bydleli předtím.

Krakov Podgórze

Tyto období jsou velmi dobře zachyceny v Spielbergově filmu Schindlerův seznam, který vypráví příběh právě Židů žijících v Krakově.

Během války zde byla i fabrika Oskara Schindlera, která se nejdříve zabývala výrobou kuchyňského nářadí a potom nábojnic.

Tímto Oskar Schindler zachránil před smrtí až 1200 Židů, kterých ve fabrice zaměstnal a vytvořil z nich lidí, jejichž nacistické Německo potřebovalo pro vedení války. Nicméně, byl to jen zlomek z celkového obyvatelstva žijícího v ghettu, protože tam během válečného období skončilo až přibližně 60 000 Židů.

V roce 1943 pak nastala úplná likvidace ghetta, kde bylo mnoho lidí buď přemístěných do koncentračních táborů, nebo zastřelených přímo na ulici. Celé město Krakov bylo v roce 1945 osvobozeno sovětskou armádou.

Komunismus v Krakově

Během komunismu se jako v ostatních zemích, městské části začaly měnit. Staré budovy nahradily komunistické paneláky do kterých se vešlo více lidí. Také městská část Podgórze se začala roztahovat do šířky a posouvala tak hranice města.

Po pádu komunismu byly plány města Krakov změněny, a tím pádem byly změněny i hranice čtvrti Podgórze. Dnes se skládá z několika menších městských částí.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.com team – Your Krakow Experts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button