Památky a zajímavosti

Staré město v Krakově

Staré město je název centrální čtvrti v Krakově. Tato část města má dlouhou historii a je významným místem Polska už kolem tisíc let. Kompletně celá středověká čtvrt je zařazena do seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí výjimečnou starou architekturu z různých období. staré město krakov

Co můžete zažít ve čtvrti Staré město?

Zajímavostí je to, že je čtvrt komplet celá obklopená pásem zeleného parku. Můžete zde najít mnoho středověkých ulic, náměstí a památek.

Staré město vede od brány sv. Floriána až ke hradu Wawel. Tyto dvě památky jsou spojeny královskou cestou, po níž cestovali polský králové na korunovaci do hradu.

Velkou část královské cesty tvoří ulice Grodzka. První zmínka o ulici pochází z 13. století a je proto jednou z nejstarších ulic Krakova.

Je to největší středověké náměstí v Evropě, na kterém se nacházejí nejdůležitější památky Krakova.

Můžete zde najít budovu starého tržiště Sukiennice ze 16. století. Na horním patře tržiště je polské národní muzeum umění.

Na náměstí je také stará radnice s radniční věží, kterou nazývají „šikmá věž„, protože je nakloněná půl metru do jedné strany. Můžete si z ní vychutnat výhled na celé staré město a okolí.

Nedílnou součástí hlavního náměstí jsou i katedrály a staré středověké domy nazývané „Kamienica“.

starý krakov

Staré město je známé i nejstarší univerzitou v Polsku, postavenou v roce 1364. Uvnitř si můžete prohlédnout astronomické nástroje Nikolase Kopernika nebo zachované středověké učebnice.

Pokud se chcete dozvědět více o starém náměstí, můžete si na naší stránce přečíst další detailní články o jednotlivých památkách včetně jejich historie.

Atmosféra ve starém městě Krakov

Nedílnou součástí krakovského starého města je typická atmosféra. Konají se zde během roku mnohé kulturní události, na kterých potkáte turisty, jakož i domácích obyvatel.

Pokud budete hladový, dopřejte si typický preclík z jednoho z malých stánků, nebo navštivte domácí restaurace nabízející tradiční polské jídla jako například pierogi, bigos, barszcz nebo zapiekanka.

Historie krakovského starého města

Archeologické nálezy z Wawelském kopce potvrdily, že Krakov byl osídlen již někdy v sedmém století. První písemná zmínka o starém městě pochází z 9. století. Od počátku 10. století se Krakov stal sídlem polských králů.

Od 14. století a vlády Kazimíra III. Velkého, byl Krakov využíván i na korunovaci nových polských králů.

V období renesance město prošlo mnoha změnami. V renesančním slohu byly přestavěny mnohé památky, jako například Sukiennice nebo samotný hrad Wawel. V tomto období ale také Krakov ztratil svou významnost, protože se politické záležitosti začaly přesouvat do Varšavy.

historický krakov

Barok byl pro staré město velmi rušným obdobím. Celá čtvrť byla dvakrát zničena kvůli švédské invazi. Také se ale přestavěli mnohé stavby do barokního slohu, jako například katedrála sv. Petra a Pavla.

V tomto období přibyly i nové významné památky, jako kostel sv. Anny, nebo kostel sv. Kazimíra, známý pro své katakomby.

Krakov se pak na konci 18. století stal součástí Rakousko-Uherska. V 19. století se František I. rozhodl zbourat staré, poškozené hradby které vedly kolem města. Právě místo nich byl postaven park. Z hradeb byly zachovány například Floriánská brána nebo brána Barbakán.

Během okupace nacisty bylo celé staré město vyrabované a mnoho uměleckých děl bylo ukradeno.

Němci pozatvárali muzea, a také poničili synagogy, zejména v židovské části Kazimierz. Krakov byl pak osvobozen od Německého vlivu sovětskou armádou.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.org team – Your Krakow Experts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button