Památky a zajímavosti

Fabrika Oskara Schindlera

Fabrika Oskara Schindlera je bývalou továrnou kde se vyráběly kovové předměty. Světoznámou se stala až během druhé světové války, a vypráví jeden z najhrdinskejších příběhů druhé světové války. Byla místem působení Oskara Schindlera, hrdinu z období nacistické okupace Polska. Novodobou slávu fabrika nabrala až po filmu Stevena Spielberga s názvem Schindlerův seznam.

Fabrika Oskara Schindlera

Historie fabriky

Polsky „Fabryka Emalia Oskara Schindlera“, byla založena roku v 1937 třemi židovskými podnikateli. Ze začátku vyráběla mnoho typů kovových výrobků.

Společnost procházela těžkými obdobími a nebyla ekonomicky zdravá. Právě proto se v ní během let vystřídalo více majitelů.

Druhá světová válka

6. září 1939 německá vojska dorazili do Krakova a celé město spadlo pod jejich kontrolu.

V tomto čase do města dorazil i sudetští Němec Oskar Schindler. Byl to významný člen německé nacistické strany NSDAP, ale také agent nacistické tajné služby.

Za pomoci jeho vlivu na současný režim se dostal do vedení fabriky na kovové předměty, která v té době vyráběla hlavně kuchyňské nářadí.

Během války se tato fabrika musela využívat pro válečné účely, a proto se v ní začaly vyrábět nábojnice. Byl to tah ze strany Oskara Schindlera, aby se výroba stala důležitou a nezavřeli ji.

Schindlerová muzeum

Schindler ve fabrice zaměstnával židy, čímž je zachraňoval před osudem koncentračního tábora. Německo potřebovalo pracovní sílu, která je bude podporovat ve válce, a tím pádem bylo Schindlerovi povoleno židy zaměstnávat.

Postupem času bylo tímto způsobem zachraňovaných před smrtí v koncentračním táboře více a více lidí. Na to aby mohli židé pracovat v jeho táboře musel pravidelně uplácet nacistické velitele.

Oskarovi Schindlerovi se podařilo vytvořit jeho vlastní část pracovního tábora, v níž se lépe zacházelo se židovskými dělníky.

Konečné číslo lidí, které Schindler zaměstnal a tím jim zachránil život se vyšplhalo až na 1 200.

Období po válce

Po válce byl Oskar Schindler oceněn jako Spravedlivý mezi národy, což je ocenění dáváno nežidovským občanům, za výraznou pomoc židovskému obyvatelstvu a záchranu životů.

Schindler se po válce na určitý čas přestěhoval do Argentiny, ale nakonec zemřel v Německu. Byl pohřben na hoře Zion v Jeruzalémě, a je to jediný člen německé nacistické strany pohřben na tomto místě.

Od roku 1948 byla fabrika využívána na výrobu telekomunikačních zařízení. Teprve v roce 1993 nabrala tato budova dnešní slávu, protože její příběh byl vyprávěn v světoznámém filmu Schindlerův seznam, který natočil Steven Splielberg.

Některé části děje byly dokonce natočeny v samotné budově fabriky. Film byl velmi dobře přijat veřejností a dokonce vyhrál ocenění Oscar ve více kategoriích.

Po masivním úspěchu filmu a zájmu veřejnosti byla fabrika přetvořena na muzeum. Konkrétně se zde nacházejí dvě muzea – Historické muzeum města Krakov, a Muzeum současného umění v Krakově.

Schindlerova fabrika

Fabrika Oskara Schindlera dnes

Pokud máte alespoň nejmenší zájem v historii a druhé světové válce, určitě nezapomeňte tuto fabriku navštívit. Celá budova vypráví příběhy o Krakově z válečného období.

Každá místnost v muzeu je předělaná tak, aby znázorňovala určité místo v Krakově, jako například ulici, železniční stanici a tak dále.

Dohromady se tak můžete v budově dostat až na 45 míst. Poznáte tak přesné detailní informace z druhé světové války, ale hlavně zažijete hrozivou atmosféru města Krakov z tohoto období.

Samozřejmostí jsou pravdivé příběhy různých obyvatel, předměty a fotografie zachycující věci které se ve městě a fabrice děly.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.com team – Your Krakow Experts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button