Fabrika Oskara Schindlera
Fabrika Oskara Schindlera je bývalou továrnou kde se vyráběly kovové předměty. Světoznámou se stala až během druhé světové války, a vypráví jeden z najhrdinskejších příběhů druhé světové války. Byla místem působení Oskara Schindlera, hrdinu z období nacistické okupace Polska. Novodobou slávu fabrika nabrala až po filmu Stevena Spielberga s názvem Schindlerův seznam.
Historie fabriky
Polsky „Fabryka Emalia Oskara Schindlera“, byla založena roku v 1937 třemi židovskými podnikateli. Ze začátku vyráběla mnoho typů kovových výrobků.
Společnost procházela těžkými obdobími a nebyla ekonomicky zdravá. Právě proto se v ní během let vystřídalo více majitelů.
Druhá světová válka
6. září 1939 německá vojska dorazili do Krakova a celé město spadlo pod jejich kontrolu.
Za pomoci jeho vlivu na současný režim se dostal do vedení fabriky na kovové předměty, která v té době vyráběla hlavně kuchyňské nářadí.
Během války se tato fabrika musela využívat pro válečné účely, a proto se v ní začaly vyrábět nábojnice. Byl to tah ze strany Oskara Schindlera, aby se výroba stala důležitou a nezavřeli ji.
Schindler ve fabrice zaměstnával židy, čímž je zachraňoval před osudem koncentračního tábora. Německo potřebovalo pracovní sílu, která je bude podporovat ve válce, a tím pádem bylo Schindlerovi povoleno židy zaměstnávat.
Postupem času bylo tímto způsobem zachraňovaných před smrtí v koncentračním táboře více a více lidí. Na to aby mohli židé pracovat v jeho táboře musel pravidelně uplácet nacistické velitele.
Oskarovi Schindlerovi se podařilo vytvořit jeho vlastní část pracovního tábora, v níž se lépe zacházelo se židovskými dělníky.
Konečné číslo lidí, které Schindler zaměstnal a tím jim zachránil život se vyšplhalo až na 1 200.
V Krakově určitě nezapomeňte navštívit i:
- Hlavní náměstí – Krakovský rynek
- Podgórze
- Staré město
- Solnou důl Wieliczka
- Židovskou čtvrt Kazimierz
Období po válce
Po válce byl Oskar Schindler oceněn jako Spravedlivý mezi národy, což je ocenění dáváno nežidovským občanům, za výraznou pomoc židovskému obyvatelstvu a záchranu životů.
Od roku 1948 byla fabrika využívána na výrobu telekomunikačních zařízení. Teprve v roce 1993 nabrala tato budova dnešní slávu, protože její příběh byl vyprávěn v světoznámém filmu Schindlerův seznam, který natočil Steven Splielberg.
Některé části děje byly dokonce natočeny v samotné budově fabriky. Film byl velmi dobře přijat veřejností a dokonce vyhrál ocenění Oscar ve více kategoriích.
Po masivním úspěchu filmu a zájmu veřejnosti byla fabrika přetvořena na muzeum. Konkrétně se zde nacházejí dvě muzea – Historické muzeum města Krakov, a Muzeum současného umění v Krakově.
Fabrika Oskara Schindlera dnes
Pokud máte alespoň nejmenší zájem v historii a druhé světové válce, určitě nezapomeňte tuto fabriku navštívit. Celá budova vypráví příběhy o Krakově z válečného období.
Dohromady se tak můžete v budově dostat až na 45 míst. Poznáte tak přesné detailní informace z druhé světové války, ale hlavně zažijete hrozivou atmosféru města Krakov z tohoto období.
Samozřejmostí jsou pravdivé příběhy různých obyvatel, předměty a fotografie zachycující věci které se ve městě a fabrice děly.