Památky a zajímavosti

Židovská čtvrť v Krakově – Kazimierz

Kazimierz je název židovské čtvrti v Krakově, která je součástí krakovského starého města zapsaného v seznamu UNESCO. Byla po dlouhých 500 let centrem života židovských obyvatel města. Můžete zde vidět mnohé zajímavé památky, ale také poznat temnou historii města.

Kazimierz židovská čtvrť

Hlavní památky v čtvrti Kazimierz

Čtvrť Kazimierz není tak velká, ale za to zde můžete najít památky z různých období historie. Nejlepším způsobem jak začít prohlídku čtvrti je projít se po Široké ulici.

V první řadě jsou hlavním lákadlem čtvrti synagogy, například Stará synagoga z 15. století, nebo známá Vysoká synagoga.

Zajímavým místem je také památník Jana Karského, který získal ocenění „Spravedlivý mezi národy“, které se uděluje nežidovským osobám, které výrazně pomohly židovskému obyvatelstvu během holocaustu.

Tato čtvrť je také místem typických starých židovských hřbitovů. Mnoho míst v čtvrti je také pospojovanými s legendami které zde během dlouhé historie vznikly.

Historie židovské čtvrti Kazimierz

Místo na kterém stojí dnešní čtvrt bylo významné už ve středověku. Stálo tu staré posvátné pohanské místo, z dob před tím než oblast začala být křesťanská.

Po příchodu křesťanů bylo toto místo posvěceno a byl na něm postaven kostel Archanděla Michala.

První zmínka jménem Kazimierz pochází z roku 1335, kdy dal Kazimír III. Velký pojmenovat toto místo podle jeho jména. Zpočátku byla tato čtvrť samostatné město. Když začaly být židé vyhánění z Krakova na přelomu 15. a 16. století, usídlili se právě na tomto místě.

Toto místo později dostalo pravomoci na to, aby zde vzniklo tržiště. Kvůli tomu se město Kazimierz stalo významným bodem tehdejšího Polska.

židovská čtvrt krakov

Jednou z nejvýznamnějších středověkých staveb se stal most s názvem „Pons regálech„, po kterém šla důležitá obchodní trasa. Tato trasa spojovala solnou důl Wielliczka s Krakovem, procházela přesně přes město Kazimierz.

Díky židovskému obyvatelstvu zde bylo postaveno mnoho synagog, z nichž nejstarší byla postavena v 15. století.

Dále bylo celé město kvůli svému bohatství opevněné hradbami. Město začalo rozkvétat i díky mnoha učňům, umělcem a řemeslníkům. Teprve v roce 1795 se pod vlivem Rakouska město stalo čtvrtí Krakova.

Krakov Kazimierz

Novodobá historie

Během 2. světové války a německé okupace Polska byla čtvrt velmi zničena. Smutným faktem je to, že většina Židů z této čtvrti byla vyvražděna při likvidaci města nebo v koncentračních táborech.

Během komunistické éry byla celá čtvrt velmi zanedbávána. Teprve po převratu se Kazimierz stal místem konání Židovského Kulturního Festivalu, který je největším festivalem této kultury v Evropě.

V roce 1993 Steven Splielberg natočil v této čtvrti velkou část filmu Schindlerův seznam. Od roku 1993 se začala velká rekonstrukce mnoha památek. Také zde přibylo mnoho barů, restaurací a obchodů se židovskou tématikou.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.com team – Your Krakow Experts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button