Památky a zajímavosti

Krakovský hrad Wawel

Krakovský hrad Wawel je jedna z nejdůležitějších památek města. Je zapsán na seznamu památek UNESCO. Wawel je největším hradem v Polsku, a během dlouhých let jeho existence prošel mnoha změnami. Je to největší hrad v Polsku a můžete v něm najít budovy postavené v různých architektonických slozích. V minulosti byl dlouhá léta sídlem Polských králů. Hrad stojí za návštěvu i kvůli muzeím, jako například muzeum umění, zbraní, keramiky nebo kovářství.

krakovský hrad Wawel

Historie hradu a významné památky

Wawelský kopec byl významným místem dlouho před tím než na něm byl postaven hrad. Na kopci byly objeveny archeologické nálezy, z doby přibližně 100 000 let před Kristem.

Kolem tohoto místa byly mnohem později křižovatky významných obchodních cest. Až v první polovině jedenáctého století se Wawelský kopec stal místem, z něhož vládli panovníci Boleslav Chrabrý a Miesko II. V tomto období byla na kopci postavena první verze hradu. Z této původní verze zůstaly pouze pozůstatky které později objevili archeologové.

V hradě se také nacházejí pozůstatky katedrály z jedenáctého století, kterou stavěly aby ve městě mohl sídlit biskup.

Z dvanáctého století pochází legenda o drakovi. Legenda hovoří o drakovi který byl schovaný v jedné z jeskyní pod hradem, která se dnes nazývá „Smocza Jama„, v překladu dračí jeskyně. Jeskyně je dlouhá 276 metrů a vchod se nachází před hradbami u řeky Visla.

Na počest této legendy byla před dračí jeskyní postavena moderní socha draka která dokonce chrlí oheň.

Později v 13. století se začala budovat Hermanovska katedrála, která na místě stojí dodnes. Součástí katedrály jsou například kaple, ale i hrobky králů. První král pohřben v katedrále byl Ladislav I. v roce 1333.

Postupem let se ke katedrále přistavovaly nové stavby, a také bylo uvnitř vybudováno více hrobek významných Polských osobností.

hrad Wawel v Krakově

Krakovský hrad Wawel renesance

V 16. století zažil Krakovský hrad Wawel velké změny a rozšíření. Král Zikmund I. Starý, inspirovaný zahraniční architekturou, nechal v hradě postavit nové budovy v renesančním slohu.

V tomto období byly uvnitř hradu postaveny státní síně, které jsou dodnes jednou z nejhlavnějších atrakcí hradu. Jsou známé například olejovými malbami, ale i tím že se zde konaly královské svatby. 16. století bylo ale i špatným obdobím pro hrad, protože hlavním městem Polska se stala Varšava. Proto byl hrad opuštěn, a také vyrabován Pruskou armádou.

V 17. století se hrad stal významným obranným bodem Polska. Proto byl celý zmodernizován, a bylo dobudovaných mnoho nových obranných prvků.

wawel Krakow pěkná památka

Novodobá historie

Během druhé světové války, byly z hradu ukradeny mnohé vzácné gobelíny. Královská pokladna a ostatní cennosti byly však během války uložené v Kanadě, a po válce byly navráceny do Wawelském hradu.

Z novodobé historie je také významným faktem to, že se katedrála stala v roce 1946 místem působení Karola Wojtyly, později známého jako papeže Jana Pavla II. Kvůli tomu se dnes v hradě nachází i muzeum Jana Pavla II.

Po Smolenské tragédii byl ve Wawelském královských hrobkách pohřben i bývalý prezident Polska Lech Kaczyński.

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button