Památky a zajímavosti

Krakovský hrad Wawel

Krakovský hrad Wawel je jedna z nejdůležitějších památek města. Je zapsán na seznamu památek UNESCO. Wawel je největším hradem v Polsku, a během dlouhých let jeho existence prošel mnoha změnami. Je to největší hrad v Polsku a můžete v něm najít budovy postavené v různých architektonických slozích. V minulosti byl dlouhá léta sídlem Polských králů. Hrad stojí za návštěvu i kvůli muzeím, jako například muzeum umění, zbraní, keramiky nebo kovářství.

krakovský hrad Wawel

Historie hradu a významné památky

Wawelský kopec byl významným místem dlouho před tím než na něm byl postaven hrad. Na kopci byly objeveny archeologické nálezy, z doby přibližně 100 000 let před Kristem.

Kolem tohoto místa byly mnohem později křižovatky významných obchodních cest. Až v první polovině jedenáctého století se Wawelský kopec stal místem, z něhož vládli panovníci Boleslav Chrabrý a Miesko II. V tomto období byla na kopci postavena první verze hradu. Z této původní verze zůstaly pouze pozůstatky které později objevili archeologové.

V hradě se také nacházejí pozůstatky katedrály z jedenáctého století, kterou stavěly aby ve městě mohl sídlit biskup.

Z dvanáctého století pochází legenda o drakovi. Legenda hovoří o drakovi který byl schovaný v jedné z jeskyní pod hradem, která se dnes nazývá „Smocza Jama„, v překladu dračí jeskyně. Jeskyně je dlouhá 276 metrů a vchod se nachází před hradbami u řeky Visla.

Na počest této legendy byla před dračí jeskyní postavena moderní socha draka která dokonce chrlí oheň.

Později v 13. století se začala budovat Hermanovska katedrála, která na místě stojí dodnes. Součástí katedrály jsou například kaple, ale i hrobky králů. První král pohřben v katedrále byl Ladislav I. v roce 1333.

Postupem let se ke katedrále přistavovaly nové stavby, a také bylo uvnitř vybudováno více hrobek významných Polských osobností.

hrad Wawel v Krakově

Krakovský hrad Wawel renesance

V 16. století zažil Krakovský hrad Wawel velké změny a rozšíření. Král Zikmund I. Starý, inspirovaný zahraniční architekturou, nechal v hradě postavit nové budovy v renesančním slohu.

V tomto období byly uvnitř hradu postaveny státní síně, které jsou dodnes jednou z nejhlavnějších atrakcí hradu. Jsou známé například olejovými malbami, ale i tím že se zde konaly královské svatby. 16. století bylo ale i špatným obdobím pro hrad, protože hlavním městem Polska se stala Varšava. Proto byl hrad opuštěn, a také vyrabován Pruskou armádou.

V 17. století se hrad stal významným obranným bodem Polska. Proto byl celý zmodernizován, a bylo dobudovaných mnoho nových obranných prvků.

wawel Krakow pěkná památka

Novodobá historie

Během druhé světové války, byly z hradu ukradeny mnohé vzácné gobelíny. Královská pokladna a ostatní cennosti byly však během války uložené v Kanadě, a po válce byly navráceny do Wawelském hradu.

Z novodobé historie je také významným faktem to, že se katedrála stala v roce 1946 místem působení Karola Wojtyly, později známého jako papeže Jana Pavla II. Kvůli tomu se dnes v hradě nachází i muzeum Jana Pavla II.

Po Smolenské tragédii byl ve Wawelském královských hrobkách pohřben i bývalý prezident Polska Lech Kaczyński.

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.org team – Your Krakow Experts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button