Památky a zajímavosti

Sukiennice

Sukiennice je stará budova tržiště, která je středem hlavního Krakovského náměstí. Je to jedna z nejvíce rozeznatelných památek města a ročně ji navštíví tisíce turistů. Slovo Sukiennice je odvozeno ze slova sukno, protože se v tomto tržišti prodávaly ze začátku hlavně látky. Jako součást krakovského starého města je tato budova zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO.

sukiennice

Sukiennice Krakov

Na spodním patře budovy Sukiennice se nachází tržiště, ve kterém se dají koupit například šperky z jantaru, klasické výrobky z Polska jako Krówki a Zubrowka nebo suvenýry z Krakova. Spodní část budovy je také zajímavá svou výzdobou, protože jsou na stěnách namalované emblémy.

Na horním patře se nachází muzeum s nádhernou sbírkou Polského umění, hlavně ze stylů rokoko a pozdního baroku. Jsou zde i klasické obrazy zachycující vojenské události.

Co se týče novější tvorby, můžete zde najít obrazy z období zvaného Mladé Polsko. Toto období umění bylo v Polsku na přelomu osmnáctého a devatenáctého století.

Časná historie tržiště Sukiennice

První zmínka o tržišti pochází již z třináctého století, ale dodnes o ní nemáme mnoho informací. Ve čtrnáctém století začala první velká rekonstrukce, kdy začalo tržiště nabírat podobu velké budovy.

Král Kazimír III. dal tržiště postavit v gotickém stylu. Podobné tržiště byly postaveny po celé Evropě, například v Belgii nebo v Anglii. Tržiště se postupem času postupně zvětšovalo, a s ním i zboží který se tam prodával.

Bohužel, v roce 1555 kompletně tato budova celá shořela. Tehdy se okamžitě začala stavba nového tržiště.

V období stavby byl ve světě současným trendům renesanční sloh, a tím pádem i tržiště Sukiennice bylo v tomto slohu postavené.

tržiště Sukiennice

Nové rozšíření budovy

V devatenáctém století byla budova opět rozšířena a změněna. V tomto období do spodní místnosti také přibyly zmíněné emblémy.

Tržiště bylo v devatenáctém století i místem bálů, například v roce 1809 po tom jak bylo město osvobozené od vlivu Rakouska. Na horním patře také přibylo zmíněné muzeum se sbírkou Polského umění.

V novodobé historii se tržiště Sukiennice stalo místem kde se přijímají návštěvy významných zahraničních velvyslanců.

muzeum Sukiennice

KrakowTOP

We are a team of travel lovers passionate about Krakow. We've explored every part of it and learned its history, traditions, and local secrets. We're eager to share our best tips with you. We know hidden gems and local favorites. We're more than writers; we're your personal guides. In our articles, you'll find everything what you need to know about Krakow. KrakowTOP.org team – Your Krakow Experts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button