Památky a zajímavosti

Sukiennice

Sukiennice je stará budova tržiště, která je středem hlavního Krakovského náměstí. Je to jedna z nejvíce rozeznatelných památek města a ročně ji navštíví tisíce turistů. Slovo Sukiennice je odvozeno ze slova sukno, protože se v tomto tržišti prodávaly ze začátku hlavně látky. Jako součást krakovského starého města je tato budova zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO.

sukiennice

Sukiennice Krakov

Na spodním patře budovy Sukiennice se nachází tržiště, ve kterém se dají koupit například šperky z jantaru, klasické výrobky z Polska jako Krówki a Zubrowka nebo suvenýry z Krakova. Spodní část budovy je také zajímavá svou výzdobou, protože jsou na stěnách namalované emblémy.

Na horním patře se nachází muzeum s nádhernou sbírkou Polského umění, hlavně ze stylů rokoko a pozdního baroku. Jsou zde i klasické obrazy zachycující vojenské události.

Co se týče novější tvorby, můžete zde najít obrazy z období zvaného Mladé Polsko. Toto období umění bylo v Polsku na přelomu osmnáctého a devatenáctého století.

Časná historie tržiště Sukiennice

První zmínka o tržišti pochází již z třináctého století, ale dodnes o ní nemáme mnoho informací. Ve čtrnáctém století začala první velká rekonstrukce, kdy začalo tržiště nabírat podobu velké budovy.

Král Kazimír III. dal tržiště postavit v gotickém stylu. Podobné tržiště byly postaveny po celé Evropě, například v Belgii nebo v Anglii. Tržiště se postupem času postupně zvětšovalo, a s ním i zboží který se tam prodával.

Bohužel, v roce 1555 kompletně tato budova celá shořela. Tehdy se okamžitě začala stavba nového tržiště.

V období stavby byl ve světě současným trendům renesanční sloh, a tím pádem i tržiště Sukiennice bylo v tomto slohu postavené.

tržiště Sukiennice

Nové rozšíření budovy

V devatenáctém století byla budova opět rozšířena a změněna. V tomto období do spodní místnosti také přibyly zmíněné emblémy.

Tržiště bylo v devatenáctém století i místem bálů, například v roce 1809 po tom jak bylo město osvobozené od vlivu Rakouska. Na horním patře také přibylo zmíněné muzeum se sbírkou Polského umění.

V novodobé historii se tržiště Sukiennice stalo místem kde se přijímají návštěvy významných zahraničních velvyslanců.

muzeum Sukiennice

Related Articles

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button