Další koncentrační tábory
Vyhlazovací tábor v Osvětimi nebyl jediným z táborů které fungovaly během 2. světové války. V tomto článku vám popíšu a ukážu další koncentrační tábory. V těchto osmi hrůzostrašných koncentračních táborech přišlo o život více než 4 miliony lidí.
Najväčšie a najhoršie koncentračné tábory
1. Malý Trostinec
Situace v malé vesničce nedaleko Minsku v současném Bělorusku se změnila na noční můru. Asi 12 kilometrů jihovýchodně od Minsku se nachází vesnice Malý Trostinec. Během německé nacistické okupace se z této vesnice v tehdejší Běloruské sovětské socialistické republice stala oblast německého nacistického koncentračního tábora.
Byl založen v listopadu 1941. Sloužil jako tábor pro sovětských válečných zajatců do května 1942, kdy začal fungovat jako vyhlazovací tábor do kterého byly vlakem přiváženi a popravováni povětšinou židé.
Když se v červnu 1944 přibližovala Rudá armáda, Němci vězňe a zajatce popravili a tábor zničili. Počet mrtvých se odhaduje na 65 tisíc.
2. Sobibor
Podobný scénář nastal rovněž v Polské vesnici nedaleko hranice s Ukrajinou. Od května 1942 do října 1943 zde fungoval obdobný vyhlazovací tábor.
Sobibor je druhým koncentračním táborem v němž se úspěšně uskutečnilo povstání vězňů. Povstání se uskutečnilo 14. října 1943. Pod vedením Alexandra Pečerská se 600 vězněm zaměstnaným v táboře podařilo přemoci německých vojáků. Příběh povstání je ztvárněn ve filmu Útěk ze Sobiboru (1987).
Tábor si připisuje odhadovaný počet 250 tisíc mrtvých.
3. Chełmno
Chełmno je další polská vesnice představující strach a ukrutné utrpení. Leží asi 70 kilometrů od města Lodž. Tento koncentrační tábor si připisuje prvenství, a to rovnou dvojité. Jedná se o první nacistický vyhlazovací tábor a také první tábor kde byl k vyvražďování používán jedovatý plyn.
Chełmno bylo střediskem likvidace Židů z ghett v provincii Reichsgau Wartheland a z lodžského ghetta. Usmrcených bylo odhadem 320 tisíc Židů z různých zemí jako Rakousko, Belgie, Francie, Nizozemsko nebo Maďarsko. Zabito bylo také 82 dětí z české obce Lidice a 11 dětí z osady Ležáky.
4. Majdanek
Nedaleko od táboru Sobibor se nacházel další zajatecký a vyhlazovací tábor. Jedná se o tábor Majdanek, který byl umístěn na předměstí polského historického města Lublinu. Od centra města je to pár kilometrů.
Tento koncentrační tábor se považuje za jeden z nejzachovalejších a právě díky rychlému postupu Rudé armády ho nacisté nestihli evakuovat a zlikvidovat celý.
Do dnešní doby je velkou památkou a také díky němu si můžeme živě představit, jak to tam mohlo před více než 70 lety vypadat. Odhadovaný počet mrtvých je 320 tisíc.
5. Jasenovac
Jasenovac byl postaven v období druhé světové války v nezávislém státě Chorvatsko fašistickou teroristickou organizací Ustas pod vedením politika a válečného zločince Pavelić. Byl vzdálený asi 120 kilometrů od Záhřebu.
Založený byl v roce 1941 a zlikvidován 1945. Jasenovac sloužil pro genocidu Srbů kteří byli převážně pravoslavnými křesťany narozdíl od katolických Chorvatů, ale taky pro romy, židy a domácí obyvatele, kteří s fašismem nebyli ztotožněni.
Věznice byly přeplněné a tak museli jejich počty zredukovat. Počet obětí masových vražd se odhaduje na přibližných 600 tisíc.
6. Bełżec
Stejně jako Majdanek, tak i koncentrační tábor Belzec je situován blízko hlavního města Lublinské vojvodství Lublinu. Na počátku roku 1940 ho Němci původně založili jako židovský pracovní tábor.
Jeho vězni měli budovat opevnění a protitankovou obranu před ruskými vojáky. Tábor byl zavřen a znovu otevřen téměř po roce, avšak již jako vyhlazovací koncentrační tábor. Bývalé protitankové zákopy byly použity jako masové hroby.
Belzec byl podobný Sobiboru a to rozlohou ale i postupem likvidace. Koncem prosince byla činnost zastavena a tábor uzavřen. Stopy po tomto likvidačním táboře byly zahlazeny. Utéct se podařilo jen jednomu člověku a byl jím polský žid Rudolf Reder, který tak učinil v říjnu 1942 a jako jediný vězeň podal obsáhlé svědectví o táboře. Reder přežil válku a zbytek života prožil v Kanadě.
Celkem bylo v táboře Belzec zavražděných přibližně 600 tisíc lidí, povětšinou Židů ale také několik tisíc romů.
7. Treblinka
Nacházel se asi 80 kilometrů severovýchodně od Varšavy u obce Treblinka a dělil se na dvě části.
Byl založen v roce 1941 jako tábor nucených prací pro nebezpečne zločince. Denně stejně jako v jiných koncentračních táborech tak iv Treblince umírali stovky lidí, jejichž těla nejprve putovaly do masových hrobů. Později se začaly na rozkaz Heinricha Himmlera těla spalovat.
V srpnu 1943 vězňové v táboře Treblinka I zrealizovali ozbrojené povstání a pár desítkám z nich se podařilo uprchnout, zbytek chytili nebo postříleli. Jedním z nich byl i Čech Richard Glazar, který utekl a později o tomto táboře napsal knihu Treblinka – slovo jako z dětské říkanky.
Koncentrační tábor Treblinka II byl do konce roku 1943 zlikvidován a srovnán se zemí. Treblinka I fungoval až do června 1944, kdy ho osvobodili jednotky sovětské armády.
V těchto koncentračních táborech zahynulo přibližně 870 tisíc lidí, kromě židů tam zahynulo asi dva tisíce romů což představuje 0,5% z celkového počtu obětí. Vše se událo v průběhu 16-ti měsíců.
8. Auschwitz II – Birkenau
O tomto koncentračním táboře slyšelo asi nejvíce z vás. Birkenau byl zřízen v roce 1941 a ležel v Polské vesnici Brzezinka, nedaleko městečka Osvětim. Nacházel se asi 3 kilometry od již postaveného tábora Auschwitz I. Tábor byl stejně jako i jiné koncentrační tábory vybudovaný pro zajatecké účely a status zajateckého tábora držel až do jara 1944. Prostor byl ve tvaru obdélníku a dosahoval rozměry 140-ti hektarů.
Celý prostor byl přísně střežen a obklopený dvojitým ostnatým drátem. Vchod tvořila obrovská brána nad kterou byla věž s výhledem na celý tábor. Později přes bránu převedli železniční koleje, což sloužilo k usnadnění transportu vězňů.
Plynové komory používali jed Cyklon B a nacházely se v zadní části tábora. Nacházely se pod zemí kde vojáci SS sypali granule této látky ze kterých se uvolňoval jedovatý plyn na bázi kyanidu. Následně mrtvým vězňům odebrali zlaté zuby a vlasy a těla odvláčili do krematorií kde jejich spálili.
Přečtěte si také články:
Ke konci války už vojáci SS očekávali příchod Rudé armády. Plynové komory a krematoria byly demontovány. Obytné bloky začali spolu s lidmi uvnitř vypalovat podle plánu, avšak díky rychlému postupu Rudé armády nebyl celý plán uskutečněn a ne všechny důkazy byly zničeny.
Dne 27. ledna 1945 byl tábor osvobozen 322. střeleckou divizí. V táboře se našlo přibližně 7600 přeživších.
Během 2.světové války v táboře zahynulo přibližně 1 100 000 lidí. Mezi nimi byli židé, romové, homosexuálové a různí ,,odpůrci národního socialismu“. Přibližně 900 tisíc hned po příjezdu skončilo v plynových komorách nebo zastřeleni. Ostatní vězni zahynuli na následky různých nemocí, podvýživy, lékařských pokusů nebo pozdějšího zplynování.
Auschwitz II – Birkenau je zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1979. Dodnes se zachovalo 45 vyzděných a 22 dřevěných budov, kromě kterých tam můžete vidět i pozůstatky plynových komor, oplocení nebo komíny které sloužily k větrání plynových komor. Ročně toto místo navštíví přes milion lidí.
Začněte plánovat svůj výlet do Krakova už teď!
- Nevíte, kde se v Krakově ubytovat? Podívejte se na nejlépe hodnocené hotely ve Starém Městě a Kazimierzi na Booking.com. Zarezervujte si ubytování hned teď, zaplaťte později a využijte možnosti bezplatného zrušení.
- 🚨 Šokující historie živě! 😱 Osvětim: Místo, kde se zastavil čas. Jste připraveni na cestu, která změní váš pohled na svět? 🌍 Klikněte a rezervujte si prohlídku nyní – limitovaný počet míst! 🕰️
Vzhledem k vysoké poptávce a velkému množství turistů se doporučuje rezervovat si vstupenky a ubytování předem, abyste si zajistili datum a čas, který vám vyhovuje nejvíce!
- 🧂 Podzemní království soli! Wieliczka: Úžasný svět ukrytý 135 metrů pod zemí. Jste připraveni na dobrodružství, které vám vyrazí dech? Objevte solné sochy, podzemní jezera a dechberoucí síně vytesané v soli. Klepněte a rezervujte si prohlídku nyní. Tyto prohlídky jsou populární po celý rok, proto si rezervujte včas, abyste předešli zklamání a zabezpečili si místo.